DF: Opposition giver afviste falsk håb

Politiet valgte helt rigtigt ved at hente de 22 afviste irakiske asylsøgere natten til onsdag. Det sikrede mindst mulig uro, siger Dansk Folkepartis retsfører, Peter Skaarup, som vil have alle afviste asylsøgere hjemsendt.

- Politiet valgte et tidspunkt, da der var mindst chance for, at Kirkeasyl og flere hundrede aktivister ville lave ballade og gøre situationen svær at håndtere for politiet, siger han.

Peter Skaarup afviser, at irakerne står økonomisk sværere i Irak, fordi regeringen og Dansk Folkeparti fjernede den store hjemsendelsesbonus for afviste asylsøgere, som frivilligt forlader Danmark.

- Irakerne har i flere år haft chancen for selv at tage hjem. Det var deres forpligtelse, da de fik nej til asyl. Det har de valgt ikke at gøre. Dér gør Kirkeasyl og oppositionen - S-SF-R og EL - dem en bjørnetjeneste. De har i flere år talt om en særlov, og nu taler de om at give dem alle humanitær opholdstilladelse. Det er bedre, at de kommer videre i Irak og får deres liv op at stå, siger Peter Skaarup.

/ritzau/

Politiets aktion sikrede minimal uro fra aktivister. Kirkeasyl og oppositionen giver afviste asylsøgere falsk forhåbning om ophold, siger DF's Peter Skaarup.

Offentliggjort Sidst opdateret