Direktør anklages for at nappe 16 millioner
Millioner af kroner blev sendt til vekselkontorer, hævder Bagmandspolitiet i en sag mod en 37-årig mand
En direktør og ejer af et selskab i København anklages for at have påført selskabet et tab på 16,5 millioner kroner.
I løbet af blot tre måneder overførte han formuen fra selskabets konto til forskellige vekselkontorer, hævdes det i et anklageskrift, som Bagmandspolitiet har udfærdiget.
Derefter hævede direktøren pengene og påførte selskabet det store tab, hedder det.
Den 37-årige mand nægter sig skyldig, og onsdag og torsdag skal Københavns Byret afgøre sagen.
I anklageskriftet har Bagmandspolitiet taget højde for, at tiltalen om mandatsvig ikke kan bevises.
Hvis det er tilfældet, kan direktøren i stedet dømmes for hæleri for 17,8 millioner kroner eller for skattesvig, hævdes det.
Ovenikøbet åbner anklageskriftet for yderligere en grund til at straffe den 37-årige - ved hjælp af fiktive fakturaer skal han have begået skatte- og momssvig.
Hvis dét bliver resultatet, bør direktøren idømmes en tillægsbøde på 5,8 millioner, lyder det.
Desuden kræver Bagmandspolitiet den tiltalte idømt fængselsstraf, og der er også rejst krav om konfiskation af de 16,5 millioner kroner.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned