Den 38-årige mand dræbte ægteparret Heidi Nielsen og Bjarne Johansen med talrige skud fra en maskinpistol i Tusindårsskoven.
Dermed imødekom nævningetinget i Retten i Odense kravet fra anklager Claus Guldbrand.
Han fremhævede under sin prodecure, at ofrene var totalt sagesløse, da de blev skudt ned af den meget våbenglade Vincent Smith.
- Det er forbrydelsens grovhed, der gør, at han skulle have en tidsubegrænset straf, sagde han.
Vincent Smiths advokat, Jesper Storm Thygesen, ankede på stedet dommen til landsretten på sin klients vegne.
- Min klient skal frifindes eller subsidiært have en strafnedsættelse, sagde han.
Ofrene var tidligt på aftenen 13. april ude for gå deres sædvanlige aftentur, da de tilfældigt stødte ind i den 38-årige mand.
Under hele sagen har Vincent Smith nægtet sig skyldig, men blandt andet vidnesagn, dna-spor og optagelser fra et overvågningskamera udgør tilstrækkeligt med beviser, fastslår nævningetinget.
Jesper Storm Thygesen har gennem sagen beskyldt retten og anklageren for at være med til at ødelægge hans bevisførelse ved at afskære ham fra at føre nogle bestemte vidner.
- Det har jeg muligvis, men samtidig har jeg også skånet en række mennesker fra at blive slæbt i retten, sagde Claus Guldbrand.
Da den 38-årige fredag formiddag blev kendt skyldig, blev han ført ud af retslokalet.
Han ønskede ikke at være til stede, da anklageren og forsvareren talte om den straf, der skulle fastsættes og var heller ikke til stede, da livstidsdommen blev afsagt.
- Han gav mig ikke nogen grund for, hvorfor han ville væk, sagde Jesper Storm Thygesen.
Det er forholdsvist sjældent, at der afsiges domme med livsvarigt fængsel. Det sker i snit et par gange om året.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned