Dømt for at opbevare svigersøns tyvekoster

En 56-årig kvinde fra Stokkemarke er i Retten i Nykøbing blevet idømt seks måneders betinget fængsel for hæleri. Hun er dømt for at opbevare tyvekoster for sin svigersøn på sin ejendom på Knuthenlundvej i perioden fra maj til december sidste år, hvor politiet fandt tyvekosterne i forbindelse med en større razzia.

Da politiet slog til fandt på ejendommen ph-lamper til en samlet værdi af 300.000 kroner, der stammede fra et indbrud i Græshave Kirke. Man fandt også Holmegaard-krukker og glas samt et svejsehoved og rensekugler, som stammede fra et tyveri fra en lastbil på Østervej i Holeby.
Kvinden forklarede i retten, at det var hendes svigersøn fra Horslunde, der havde placeret varerne.
Hun erkendte, at hun var blevet opmærksom på varerne, uden at hun havde sørget for at han fjernede dem. Dermed er hun skyldig i hæleri, og sagen kunne derfor fremmes som en tilståelsessag. Dommen er betinget af, at hun udfører 120 timers samfundstjeneste og det valgte hun at acceptere.

Da politiet før jul rykkede ud til hendes adresse og ransagede, var det på baggrund af et tip om, at der var gemt tyvekoster på ejendommen. Det skete i forbindelse med en større razzia, hvor hele syv personer blev anholdt rundt omkring på Midt- og Vestlolland.

I næste uge skal en 21-årig mand fra Rødby i retten i samme sag. Han er sigtet for otte indbrud. I april er det svigersønnens tur til et retligt efterspil.

Foto: Anders Knudsen (arkiv)

Offentliggjort Sidst opdateret