Det svenske politi har nu sagt god for, at den drabsmistænkte rumæner kan udleveres til Danmark.
Drabschef Ove Dahl fra Københavns Politi oplyser, at manden torsdag aften overføres fra Malmø. Den internationale anklagemyndighed hos det svenske politi i Malmø har sagt god for udleveringen.
Den 58-årige Marian Clita, der mistænkes for at have dræbt den norske stewardesse Vera Vildmyren på Hotel Radisson Blu på Amager, skal i grundlovsforhør 24 timer efter, at han sætter fødderne på dansk jord, altså en gang fredag. Her vil han blive sigtet for drab, oplyser Ove Dahl.
- Vil han sige noget, når han kommer hertil, så vil han blive afhørt, ellers bliver han kørt til Vestre Fængsel, hvor han skal sidde indtil grundlovsforhøret i morgen, siger Ove Dahl.
Grundlovsforhøret vil måske løfte sløret for motivet til drabet. Meget tyder på et rovmord, idet kvindens mobiltelefon, pung og betalingskort manglede, da hun blev fundet dræbt tirsdag formiddag i et værelse på 20. etage på hotellet.
Ifølge flere medier er kvindens mand kommet til Danmark for at bistå politiet med at fastslå, om der mangler andre af kvindens ejendele.
Rumæneren vil også "på et tidspunkt" blive undersøgt på Retsmedicinsk Institut som led i efterforskningen, oplyser Ove Dahl.
Den 58-årige mand meldte sig selv hos politiet i Malmø onsdag. Han blev fængslet in absentia, da Københavns Politi onsdag udsendte en international arrestordre på ham, efter at han var set på overvågningsbilleder fra hotellet.
Udleveringen er gjort nemmere af, at manden ikke har modsat sig at komme til Danmark. Han har samtidig erkendt, at han tidligere har stjålet en mobiltelefon fra et hotel i Sverige.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde