Drabsoffer måske forvekslet med rocker

Politiet undersøger stadig, hvad motivet er til nedskydningen af en mand på en bar i Odense. Selv om den dræbte ikke havde noget som helst med bandekonflikten at gøre, så overvejer politiet i Odense nu, om det alligevel er der, at forklaringen skal findes.

- Vi efterforsker i en bred vifte. Herunder er vi også opmærksomme på bandekrigen. Den afdøde har et udseende, så han godt kan få for at være en rocker, siger efterforskningsleder Albert Rasmussen.

Den 36-årige Henrik Pedersen blev dræbt af to skud fra en 9 mm-pistol, der ramte ham i lænden og i hjertet. Drabet skete ved midnat natten til onsdag, da manden sammen med en kammerat stod og spillede billard på værtshuset Havhesten i Odense.

Ifølge politiet havde manden ikke tidligere haft nogle konflikter med andre på baren.

- Vi ved, at gerningsmændene stopper og går hen til vinduerne. De kigger ind og skyder, siger Albert Rasmussen.

Politiet leder efter to personer, der forsvandt på scooter i retning mod Munkemose og Åsumstien i Vollsmose. De menes at være 15-20 år og den ene i hvid jakke. Men ingen vidner har i løbet af onsdagen fortalt, at de har set de flygtende.

Odense har den seneste tid været skueplads for flere opgør mellem forskellige grupperinger i bande- og rockermiljøet. Det er politiets opfattelse, at nogle personlige uoverensstemmelser, der begyndte ved et kampsportsshow i øjeblikket fører til den ene hævnaktion efter den anden.

/ritzau/

Hvorfor skulle en 36-årig mand skydes brutalt ned på et værtshus? Politiet er endnu ikke kommet nærmere svaret på, hvorfor billardspillende mand blev dræbt.

Offentliggjort Sidst opdateret