Drabssigtet rocker er fundet død i sin celle i Holbæk
24-årig mand var sigtet for at have deltaget i likvideringen af tre unge mænd på Frederiksberg.
Et medlem af Bandidos er død i en celle i et arresthus. Han var varetægtsfængslet i sagen om et tredobbelt drab på Frederiksberg i november.
Dødsfaldet er sket i arresthuset i Holbæk. Rockeren blev 24 år, skriver ekstrabladet.dk lørdag.
I Københavns Politi bekræfter vicepolitiinspektør Jens Møller, at den fængslede er fundet død fredag aften.
- Det undersøges af Midt- og Vestsjællands Politi, siger Jens Møller.
Her er man dog meget fåmælt og ønsker ikke at svare på, om der er tale om selvmord.
- Vi har ingen kommentarer, og det er alt, hvad der bliver sagt, siger vagtchef Bent Steen Andersen.
Manden var sigtet for sammen med fem andre at stå bag likvideringen i november af tre unge mænd i en lejlighed på Frederiksberg.
De blev skudt, mens de lå og sov.
Efter lang tids efterforskning mente efterforskerne i Københavns Politi i det sene forår at have tilstrækkeligt med beviser mod seks mænd, og en dommer varetægtsfængslede dem alle 19. april.
Fem af de seks mænd har forbindelse til Bandidos, har politiet tidligere oplyst.
En af dem havde krudtpartikler på sin ene hånd og i ansigtet dagen efter det tredobbelte drab, er det kommet frem.
Både han og to andre havde et motiv til at begå forbrydelserne, vurderede dommeren i forbindelse med varetægtsfængslingen i april.
Desuden indgår blandt andet sms-beskeder i det materiale, som politiet har fremlagt. Indholdet af beskederne er blevet læst op bag lukkede døre.
En statistik fra Kriminalforsorgen viser, at der årligt sker mellem et og otte selvmord årligt bag tremmer.
Til ekstrabladet.dk siger chefen for koncernsikkerhed i Kriminalforsorgen, at det nu skal afklares, hvad der er sket.
- Derudover bliver der taget hånd om personalet i arresten, der også er påvirket af episoden, udtaler Lars Rau Brysting.
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde