Dræbt indbrudstyvs identitet stadig ukendt

Tre mænd som mandag kørte galt i forbindelse med en politjagt er endnu ikke indentificeres. Den mand døde i ulykken. Det formodes at mændene er østeuropæere.
Mændene mistænktes for at have begået et indbrud på Stubbekøbingvej i Nykøbing mandag eftermiddag.
Bilen, der var meldt stjålet i København, og blev efter indbruddet opdaget af en af politiets patruljebiler og en motorcykelbetjent, da den kom kørende på Sydmotorvejen i nordgående retning.
Politiet satte efter bilen ved Tappernøje og fulgte den omkring 10 kilometer nordpå, hvor den med meget høj fart forulykkede i Rønnede-afkørslen. Her kunne politiet konstatere at der sad en dræbt mand på bagsædet af bilen. Endnu en fra bilen var stukket af og den trejde forsvandt da politiet dukkede op. De to mænd blev dog hurtigt anholdt.

I bilen fandt politiet i øvrigt en række tyvekoster, som nu skal undersøges nærmere.

Som altid når politiets køretøjer er involveret i ulykker, undersøges sagen af Den Uafhængige Politiklagemyndighed.
Mandag aften undersøgte klagemyndigheden ulykkesstedet og afhørte de to involverede politifolk.
- Efter afhøringen kan vi fastslå, at politifolkene ikke påkørte bilen med de tre mænd. Føreren af bilen mistede kontrollen over den på grund af for høj fart, siger efterforskningschefen Niels Raasted fra Den Uafhængige Politiklagemyndighed.

Foto: Anders Knudsen

Politiet kender endnu ikke identiteten af de tre mænd, som i går kørte galt på Sydmotorvejen efter et indbrud på Stubbekøbingvej i Nykøbing.

Offentliggjort Sidst opdateret