Drama ved Retten i Glostrup: Anholdt er flygtet

Under dramatik er en yngre mand onsdag ved 13-tiden stukket af fra Retten i Glostrup. Politiet affyrede et varselsskud, men det stoppede ikke flugten.

Offentliggjort Sidst opdateret

Manden blev anholdt tirsdag aften og skulle fremstilles i grundlovsforhør i en sag om fire pistoler og en revolver.

Men flere bekendte hjalp ham til at stikke af.

Nogle af mændene holdt betjente tilbage, mens den anholdte løb hen til en ventende mørk stationcar.

Bilen satte i gang, og han blev slæbt hen ad asfalten nogle meter, beretter en Ritzau-reporter, som overværede episoden.

Derefter lykkedes det ham at kravle ind ad et af bilens vinduer, hvorefter bilen forsvandt.

Manden er den 31-årige Rached Hamade.

Han har været eftersøgt i et par måneder efter fundet af fire pistoler og en revolver i februar i en villa i Hvidovre, har vicepolitiinspektør Carsten Jansson tidligere onsdag oplyst til Ritzau.

I forbindelse med flugten lød der et brag, oplyser reporteren. Det var et varselsskud, som en betjent affyrede i forsøget på at få flugtbilen, en sort BMW stationcar, til at stoppe.

Den 31-årige er ifølge politiet muligvis relateret til banden Loyal to Familia.

Ved flugten var han iført en grå sweatshirt med hvid skrift, sandfarvede bukser med sidelommer. Han er tætbygget og ikke særligt høj.

/ritzau/