Dyrt møde med Danmark: Måtte betale mange tusinde kroner

Flere af færgepassagerne, som sejlede fra Puttgarden til Rødby lørdag, kunne ikke overholde loven. Arkivfoto: Anders Knudsen

To mænd måtte gribe i lommerne og betale større bøder, da de ikke kunne overholde loven.

Offentliggjort Sidst opdateret

I Rødbyhavn havde tolderne lørdag fat i flere, som havde problemer med at overholde dansk lovgivning.

Den første var en 36-årig mand, der kørte fra færgen og ind i indrejsefeltet. Da tolderne tjekkede bilen, lå der en ulovlig foldekniv.

Læs også: Afsløret efter færgetur: En palet af stoffer gemt i bilen

Derfor endte den 36-åriges møde med Danmark med at blive noget dyrere, end han nok havde håbet på. Han måtte nemlig betale 3.000 kroner for at overtræde knivloven.

Læs også: Velkommen til Lolland: Tog alle hans joints og 3.000 kroner

Også en anden mand måtte betale flere tusinde kroner, før han kunne nyde vores smukke land. I en bus sad den 20-årige og krydsede formentlig fingre for, at det ikke var ham, som blev taget ud af tolderne.

Men heldet var ikke med ham, og da tolderne tjekkede ham, fandt de tre poser med i alt 8,2 gram hash. Derfor blev manden sigtet for lov om euforiserende stoffer og måtte betale en bøde på 2.000 kroner.

Det beskriver Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.