Efter dødsulykke på Rømø: Trafik begrænses måske
Efter dødsulykken på Lakolk Strand på Rømø overvejer myndighederne nu at sætte grænser for bilkørsel på stranden.
Det oplyser Syd- og Sønderjyllands Politi i en pressemeddelelse mandag.
Fire unge fra Esbjerg-området kørte rundt på stranden tidligt torsdag morgen, og det endte tragisk.
En 21-årig mand døde af sine kvæstelser, da han blev slynget ud af bilen. Hans kammerat på 20 år sad ved rattet og er sigtet for uagtsomt manddrab og for at have kørt, mens han var påvirket.
Om natten blev de unge kontaktet af politiet. I den forbindelse lovede gruppen politiet, at bilen kun ville blive ført af en, der ikke var beruset.
Muligvis vil trafikken på stranden nu blive begrænset. Politiet vil holde møde med Skov- og Naturstyrelsen og Tønder Kommune for at diskutere, om færdslen kan blive reguleret.
- For vi har selvfølgelig som politi ikke noget imod, at trafikken begrænses, lyder det fra politiinspektør Lars Bræmhøj i pressemeddelelsen.
Men såvel kommunen som styrelsen har altså noget at skulle have sagt.
Stranden er to-tre kilometer bred og cirka 10 kilometer lang. Særligt når der er gang i fest- og restaurationsmiljøet, forsøger politiet at patruljere og være til stede i området, lyder det.
Det betyder, at der patruljeres mere netop i sommerperioden, forsikrer Syd- og Sønderjyllands Politi, som dog ikke går i detaljer om omfanget af indsatsen.
Samtidig afkræfter politiet forlydender i pressen om, at et sæt nøgler til ulykkesbilen skulle være plantet på den dræbte 21-årige.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde