Efterforsker fortsat McDonald's-røveri

Af Morten Larsen og Marta Gramstrup Rasmussen

Politiet er fortsat i gang med at efterforske søndagens røveri mod McDonald's i Nykøbing, hvor en mand på omkring 25 år truede sig til et mindre pengebeløb med et våben, der beskrives som en hardballpistol.

Restauranten er videoovervåget, og i forsøget på at opspore gerningsmanden har politiet blandt andet gennemset videoerne fra røveriet.

Allan Holm fra lokalpolitiet i Nykøbing fortæller, at politiet har nogle 'ideer', som de i øjeblikket arbejder med. Mere konkret ønsker han dog ikke at være i øjeblikket.

Der var tre ansatte på arbejde, da røveriet skete. Og Christian Buhl Jørgensen, der ejer restauranten, beklager, at de skulle have den kedelige oplevelse med sig hjem. De har dog efterfølgende holdt et møde og talt oplevelsen igennem, fortæller han.

Foto: CHRIS GARDNER

Søndagens røveri mod McDonald's i Nykøbing er fortsat uopklaret, men politiet har nogle ting at gå efter, oplyser de.

Offentliggjort Sidst opdateret