Borgersagen er en organisation, der yder retshjælp i sager som Thomas Sørensens.
Den 40-årige danske far vil holde sig skjult, indtil de danske myndigheder kommer på banen, oplyser Janus Bang fra Borgersagen, der siden 2010 har hjulpet Thomas Sørensen i hans kamp for at få udleveret Oliver fra Østrig.
- Vi venter på, at myndighederne står ved, at Thomas Sørensen har den fulde forældremyndighed og bopæl over sønnen, og at han derfor ikke skal udleveres til Østrig. Vi venter på, at de kommer med et klart udspil, siger Janus Bang.
Tirsdag efterlyste de østrigske myndigheder den danskeren for at have bortført sin søn fra morens hjemland efter en længere strid om forældremyndigheden.
Thomas Sørensen bor angiveligt i en mindre by i Nordsjælland.
Her har politiet endnu ikke foretaget sig noget for at få pågribe den efterlyste far.
- Vi har endnu ikke modtaget en decideret henvendelse i sagen og derfor har vi ingen kommentarer, fortæller Morten Kaare Pedersen fra Nordsjællands Politi.
- I det øjeblik, at vi modtager en henvendelse gennem systemet og de internationale kanaler, så behandler vi den sag som alle tilsvarende sager, tilføjer han.
Janus Bang fra Borgersagen forventer, at de danske myndigheder melder noget ud i løbet af eftermiddagen.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde