Søværnets helikopter og både blev igen mandag formiddag indsat i eftersøgningen efter en 59-årig mand, som har været savnet siden søndag eftermiddag, hvor han var ude og fiske i Søndersø sammen med en kammerat.
Den polske mand, som bor i Rødby og arbejder her i landet, sejlede søndag middag ud på søen sammen med sin fiskemakker, som på et tidpunkt måtte sejle ind for at få tørt tøj på. Da han vendte tilbage til søen, var kammeraten i den tre meter lange, lyseblå kano ingen steder at få øje på.
Flere af den 59-åriges kammerater ledte efter den forsvundne i fire timer, før de ringede til deres danske arbejdsgiver, som alarmerede politiet.
Falck satte tre både i søen, der afsøger kyststrækningen, og Søværnets Operative Kommandos helikopter ledte efter den forsvundne indtil helikopteren sidst på aftenen måtte returnere til Karup på grund af af brændstofmangel.
Vagtchefen hos politiet Stefan Jensen siger mandag morgen, at man stadig håber at finde manden i live.
- Men eftersøgningen er besværliggjort af, at sommerens megen regnvand har gjort at søen flere steder er gået over sine bredder, siger Stefan Jensen.
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker