Eftersøgning indstillet uden resultat

Politiet fik ved 10.30 tiden torsdag formiddag melding om en mand, som stod på Farøbroerne og lænede sig ud over rækværket på broen.
- Flere bilister har kontaktet os, efter de havde set en mand på broen i sydgående retning, fortæller vagtchef hos Sydsjælland og Lolland-Falsters politi Ove Christoffersen.
Der blev straks sendt en politipatrulje af sted til Farøbroerne, men inden patruljen var fremme var manden væk.
- I det tidsrum der er gået mellem anmeldelsen og til patruljen er fremme, kan manden ikke være nået at gå tilbage ad broen til en af landsiderne, derfor formoder vi han er sprunget ud fra broen, siger Ove Christoffersen.
Ud over politipatruljer i området blev også SOK alarmeret  og der blev indsat helikopter og både i eftersøgningen, fortæller vagtchefen.
- Vi fandt dog ikke nogen person i vandet eller i nærheden af broen, derfor er eftersøgningen indstillet igen, siger Ove Christoffersen. Skulle en person simpelthen havde gået en tur over Farøbroerne, hører vi gerne om det, så vi kan mane alle bekymringer væk, siger vagtchefen.


 

Foto: Arkivfoto. Mogens Warrer

En større eftersøgning blev torsdag formiddag sat i værk på Farøbroerne, fordi politiet formodede en mand var sprunget ud fra broen.

Offentliggjort Sidst opdateret