Ekskæreste fortsat anholdt for bortførelse

Nordsjællands Politi har besluttet at holde den mand, der er sigtet for at have bortført og gennembanket en ung kvinde, fængslet i tre døgn.

- Inden for de tre gange 24 timer skal efterforskerne finde ud af, om der er mere i den sag, så vi kan varetægtsfængsle manden, eller om der overhovedet er mere at komme efter, siger vagtchefen fra Nordsjællands Politi, Ulrik Lindén.

Fredag eftermiddag opsøgte to mænd den ene mands ekskæreste i København, og fortalte hende, at de var kommet for at hente hende, fordi hendes fætter var syg.

Men i stedet blev den 20-årige dansk-pakistanske kvinde kørt til en parkeringsplads ved Hornbæk Plantage, hvor hun ved 18-tiden blev hevet ud af bilen og gennembanket.

Ifølge Nordsjællands Politi skulle kvinden afstraffes, fordi hun havde været ekskæresten utro.

Den ene gerningsmand, der nu er anholdt, meldte sig sent fredag aften hos politiet, og hans anholdelse er altså nu opretholdt i tre døgn, mens efterforskningen står på.

- Det er en løbende proces. Hvis efterforskerne undervejs finder frem til, at der ikke er beviser nok, så løslader vi ham, siger Ulrik Lindén.

- Hvis dommeren derimod finder det nødvendigt, kan han forlænge anholdelsen, fortsætter Lindén, der ikke vil kommenterer sagen yderligere, mens efterforskningen står på.

Ved fredagens bortførelse blev den 20-årige kvinde slæbt ud i Øresund, hvor hendes ekskæreste holdt hendes hoved under vandet. Det lykkedes dog kvinden at vriste sig fri og stikke af, men blev indhentet og tævet igen.

En forbipasserende kondiløber afbrød overfaldet, hvorefter ekskæresten og kammeraten stak af.

/ritzau/

Nordsjællands Politi opretholder anholdelsen i tre døgn mod den mand, der er sigtet for at have bortført og gennembanket en ung kvinde fredag.

Offentliggjort Sidst opdateret