Oplysningen om, at én af de sigtede i terrorsagen har nære forbindelser til to terrordømte svenskere, overrasker ikke Lars Erslev Andersen, Dansk Institut for Internationale Studier (DIIS).
- Det er et ret lille miljø. Vi ved fra de fleste andre sager, at man har haft kontakt til andre med samme ideologi eller forskellige former for militante netværk, siger Lars Erslev Andersen.
- Noget tyder også på, at der forbindelser mellem miljøerne i Danmark og Sverige. Det er der i hvert fald indicier på, siger terrorforskeren.
Ifølge den svenske avis Aftonposten delte den 29-årige svenske statsborger, som er født i Libanon, en lejlighed vest for Stockholm med to mænd, der er dømt for at planlægge terror, og som er medlemmer af det frygtede somaliske netværk al-Shabab.
De to mænd - den 26-årige Elias Billé Mohamed og den 23-årige Mohamoud Jama - blev tidligere i denne måned idømt fire års fængsel i Göteborg for at have planlagt selvmordsangreb i Somalia. De er trænet af al-Shabab, en organisation som menes at stå bag række blodige angreb i Somalia.
De to dømte og den 29-årige, der er varetægtsfængslet i Danmark, boede periodevis sammen i lejligheden i Stockholm-forstaden. Deres navne har været skrevet på adressen i tre år. Mohamoud Jama havde dog fast adresse i Göteborg.
Ifølge Lars Erslev Andersen er der folk i Vesten - herunder Danmark og Sverige - som støtter al-Shabab.
- De er taget derned og er i nogle tilfælde blevet taget under aktioner i Somalia. Men frygten går på, at de tager derned for at blive trænet for så at vende hjem for at lave terroroperationer. Hidtil er det uklart, om det også er sket, siger terrorforskeren.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde