Eksperter: Politiet i provinsen er ikke gearet til terror
Krudttønden som blev angrebet den 14. februar 2015. Arkivfoto Foto: Jens Dresling. Polfoto
Jens Dresling. Polfoto
Det er langt fra sikkert, at kun København er i risikozonen for at blive ramt af terror, vurderer eksperter.
Hvis Danmark en dag skulle blive udsat for et terrorangreb uden for København, vil ordensmagten formentligt ikke være i stand til at løfte opgaven alene.
Sådan lyder det fra flere eksperter, skriver Jyllands-Posten.
- Det ville virkelig være en udfordring for alle andre end København at håndtere et større angreb, som det vi så sidste år ved Krudttønden og synagogen (i København, red.). Andre politikredse ville i dag have meget svært ved at løfte opgaven både rent teknisk, kompetencemæssigt og mandskabsmæssigt, siger Adam Diderichsen, lektor i politividenskab ved Aalborg Universitet, til Jyllands-Posten.
Efter angrebet i København for et år siden skrev Rigspolitiet ligeledes i en evaluering, at situationen ville have været sværere at håndtere, hvis terroristen havde slået til et andet sted i landet.
Siden sommer har Rigspolitiet af samme årsag arbejdet på at oprette to såkaldte operationscentre i henholdsvis København og Aarhus-området, som skal tage over for de lokale politikredse og koordinere indsatsen i tilfælde af et større angreb.
Der vil dog ifølge Jyllands-Posten gå flere år, før centrene er klar.
Og det er ikke logisk, hvis kun København er parat til at håndtere et terrorangreb, mener Lars Erslev Andersen, terrorforsker ved Dansk Institut for Internationale Studier.
- Det er jo langtfra skrevet i sten, at terrorangreb kun vil ske i København. Man kan bestemt ikke udelukke, at en person eller grupper, der vil lave et angreb, vælger en anden by, siger han til Jyllands-Posten.
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker