Landsbyen Andst ved Kolding blev lørdag formiddag hærget af en eksplosionsbrand i et nedlagt kaserneområde.
Seks til otte bygninger blev skadet af en række eksplosioner - blandt andet er gavlen på en bygning blæst ud - og den lille by blev indhyllet i giftig røg, formentlig fra en uskøn cocktail af fyrværkeri og flamingo. Nabohuse har også fået blæst ruder ud.
Mindst en person meldes dræbt i flammehavet, og politiet har fundet flere ueksploderede krysantemumbomber i området.
Forsvarets ammunitionsryddere er kaldt til stedet, ligesom de opskræmte indbyggere er blevet evakueret i en radius af 400 meter fra kasernebygninger.
De samles i den lokale sportshal.
Der er endnu ingen, der har noget overblik over, hvad der er foregået i den nedlagte kaserne. Derfor kendes årsagen til branden heller ikke, men interessen samler sig om nogle krysantemumbomber, og Falcks oplysninger om, at den giftige røg stammede fra fyrværkeri.
De brændende bygninger på den nedlagte kaserne i St. Andst ved Kolding bliver i dag primært brugt til opmagasinering, ligesom der står en del gamle amerikanerbiler. Det oplyser ejeren af området, Tage Nielsen.
- De er lejet ud til forskellige lejere og bliver primært brugt til opmagasinering. Det kan være alt fra havemøbler til lystbåde, siger han.
Tage Nielsen bruger selv en del af området til at drive sin virksomhed, All American Dreamcars.
De bygninger, hvor han har sine biler stående, er ikke umiddelbart ramt af branden, men han ved reelt ikke, om der er skader.
Beredskabsstyrelsen, som solgte området for en del år siden, tvivler på, at der kan ligge gammel ammunition i bygningerne.
/ritzau/
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker