Elev fra 3. klasse fandt skydevåben i buskads ved skole
Da Københavns Vestegns Politi tirsdag rykkede ud til skolebarnets våbenfund i en busk i Hvidovre Kommune, blev et område nær busken afspærret. Ingen blev evakueret. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Tirsdag fandt en elev et skydevåben nær skole i Hvidovre, mens klassen var ude for at lede efter insekter.
En elev fra 3. klasse gjorde tirsdag formiddag et skræmmende fund nær en skole i Hvidovre Kommune.
I et buskads fandt barnet fra Avedøre Skole en plastikpose med et skydevåben, oplyser skoleleder René Rasmussen Sjøholm til TV2.
- Klassen var ude for at lede efter insekter, da eleven falder over posen med skydevåbnet. Der var derfor en lærer lige i nærheden, så eleven stod ikke alene, siger han til mediet.
Eleven rørte aldrig våbnet.
Københavns Vestegns Politi rykkede med det samme ud til findestedet, efter at det klokken 10.20 havde modtaget anmeldelsen fra skolen.
Området omkring busken blev afspærret, mens politiet med hjælp fra hunde afsøgte stedet.
Det er ikke ofte, der findes våben gemt i naturen, vurderer vagtchef ved Københavns Vestegns Politi Thomas Mejborn.
- Det er selvsagt ikke noget, der sker hver dag. Jeg kan ikke fortælle, hvor ofte det sker, men det er ikke første gang og formentlig heller ikke sidste gang, siger han.
Han ønsker ikke afsløre, hvilken type våben der er tale om, eller hvorvidt det var ladt. Dog skal politiet til at undersøge, hvorfor det havnede i busken.
- Det kan være folk, der gemmer det med henblik på at bruge det på et tidspunkt, eller folk, der har brugt det og skilt sig af med det.
- Vi skal prøve at finde ud af, om det er det ene eller det andet i den her sag, siger Thomas Mejborn.
Skydevåbnet er tirsdag sendt til tekniske undersøgelser, hvor det blandt andet skal undersøges for fingeraftryk.
Forældre på skolen blev informeret om hændelsen på Forældreintra. Desuden har skolen talt med den pågældende elev og klassekammeraterne.
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker