Det danske gidsel i Somalia, den 60-årige Poul Hagen Thisted, er blevet befriet ved en redningsaktion sammen med sin 32-årige amerikanske kollega Jessica Buchanan. Det bekræfter Dansk Flygtningehjælp.
De er nu på vej til at blive genforenet med deres familier.
De to medarbejdere ved Dansk Flygtningehjælps minerydningsafdeling, Danish Demining Group, blev befriet ved en succesfuld redningsaktion i Somalia. Begge er uskadte og bragt i sikkerhed, oplyser Dansk Flygtningehjælp.
Ifølge den amerikanske tv-station MSNBC blev aktionen gennemført af to amerikanske helikoptere i et natligt angreb, hvor det kom til skudveksling med de somaliske gidseltagere.
Flere somaliere skulle være blevet dræbt ved aktionen.
Det skulle være styrker fra den amerikanske specialenhed Navy Seals, der befriede gidslerne.
De to gidsler blev bortført i oktober, da de arbejdede på minerydningsprojektet i Somalia.
Den amerikanske avis Daily Journal citerer det amerikanske nyhedsbureau AP for, at soldaterne og de befriede gidsler efterfølgende fløj til en base i nabolandet Djibouti.
Nyhedsbureauet har talt en somalisk pirat, Bilal Hussein, som fortæller, at ni gidseltagere blev dræbt ved aktionen, der skulle have fundet sted omkring 20 kilometer nord for byen Adow.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned