Embedsmænd anker dom om million-sjuskeri

To tidligere embedsmænd i Miljøstyrelsen vil forsøge at vaske pletten væk efter en dom i Københavns Byret.

En tidligere kontorchef og fuldmægtig har besluttet at anke byrettens dom om tre måneders betinget fængsel til Østre Landsret, hvor de kræver frifindelse i den usædvanlige sag.

Byretten har fundet dem skyldige i at overtræde straffeloven i forbindelse med deres håndtering af et miljøprojekt, som endte med at koste det offentlige cirka 25 millioner kroner.

De sjuskede på en så grov måde, at straffelovens paragraf om forsømmelighed og skødesløshed i tjenesten blev overtrådt, har byretten fastslået.

Men de to mænd kan ikke se, at deres handlinger hører hjemme i straffeloven - det bør klares med en disciplinær sanktion.

Anklagemyndigheden har hævdet, at de både begik mandatsvig og gjorde sig skyldige i embedsmisbrug.

Denne påstand afviste byretten i en omfangsrig dom tidligere på måneden, men anklagemyndigheden holder fast og har ligesom de to dømte anket til landsretten. Kravet er en hårdere straf end betinget fængsel.

Sagen handler om, at det offentlige har fået udgifter på cirka 25 millioner kroner på at støtte det såkaldte Osis-projekt om udviklingen af en sensor, som kunne spore olieforurening.

Styringen af økonomien kneb det alvorligt med, og millioner blev bevilget uden den nødvendige hjemmel.

Byretten siger, at de to embedsmænd var under voldsomt politisk pres for at gøre noget ved olieboreplatformes forurening, som fiskere havde klaget over.

Desuden herskede der nærmest kaotiske tilstande i Miljøministeriet på grund af kraftige nedskæringer og omorganisering. De interne retningslinjer var mangelfulde.

Byretten brugte 25 dage på sagen, men landsretten kan måske nøjes med det halve, mener den ene af mændenes forsvarere, advokat Arvid Andersen.

/ritzau/

To ansatte i Miljøstyrelsen vil frifindes, mens anklager kræver en hårdere straf end betinget fængsel.

Offentliggjort Sidst opdateret