En mand er blevet dræbt af knivstik i Birkerød
En mand på 68 år er blevet dræbt af knivstik i Birkerød sent tirsdag aften, og en bekendt er blevet anholdt, siger politiet.
Forbrydelsen blev begået i en lejlighed i Teglporten, oplyser Nordsjællands Politi.
Politiet blev alarmeret lidt efter klokken 23, og meldingen lød, at der lå en mand med knivstik i maven.
- Patruljen trænger ind i lejligheden og finder her en mand liggende på gulvet, mens en anden person sad i sofaen, fortæller vicepolitiinspektør Henning Svendsen.
Offeret var lejlighedens beboer. Han var blevet stukket med kniv tre gange.
Den 44-årige mand, der sad i sofaen, er blevet sigtet for drabet. Onsdag formiddag kender politiet ikke hans stilling til sigtelsen.
Såvel offer som den formodede gerningsmand færdes i misbrugsmiljøet. Den anholdte var ved anholdelsen noget påvirket, lyder det.
Også en anden person er blevet anholdt som mistænkt.
Han var forbi lejligheden, opdagede den døde mand liggende på gulvet, henvendte sig hos en nabo for at låne telefonen og forlod derefter stedet.
Onsdag eftermiddag skal den 44-årige fremstilles i grundlovsforhør ved Retten i Lyngby.
Formentlig vil også den anden anholdte, der er 46 år, blive afhørt i retsmødet.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde