En mand er blevet dræbt i hus på Lolland

En mand, der torsdag formiddag blev fundet død i et hus på Rykkerupvej 10 ved Sakskøbing på Lolland, er blevet dræbt, oplyser politiet.

- Manden blev fundet død af en besøgende, og vores undersøgelser i løbet af dagen har vist, at han er blevet dræbt, siger vicepolitiinspektør Søren Ravn-Nielsen fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.

Derudover er vicepolitiinspektøren foreløbig meget tilbageholdende med oplysninger og ønsker således ikke at fortælle, hvordan manden blev dræbt eller om den besøgendes ærinde på ejendommen.

Ifølge folketidende.dk ringede den nu dræbte mandag til avisen og fortalte, at han havde haft besøg af en mand, der ville sælge ham nogle motorer eller lignende. Manden talte udenlandsk og kørte i en bil med schweiziske nummerplader.

Søren Ravn-Nielsen ønskede sent torsdag eftermiddag ikke at udtale sig om den dræbtes identitet. Om folketidende.dks oplysninger siger han:

- Det må stå for Folketidendes egen regning. De går ud fra, at det er den samme person, som ringede, og som nu er dræbt. Det kan jeg ikke bekræfte, siger han og fortsætter:

- Det er i øvrigt ikke underligt, hvis han er blevet opsøgt af en udenlandsk person, der ville sælge ham noget. Dem har der været flere af på Lolland gennem den seneste tid, og vedkommende behøver ikke at have noget med drabet at gøre.

Politiet vil dog gerne høre fra folk, som måtte have set eller bemærket noget usædvanligt omkring huset på Rykkerupvej.

/ritzau/

En mand blev torsdag formiddag fundet dræbt i et hus på Rykkerupvej ved Sakskøbing. Politiet er endnu meget tilbageholdende med oplysninger.

Offentliggjort Sidst opdateret