En person er død efter brand ved Hedensted
En person er lørdag aften omkommet i en brand i Løsning nord for Hedensted.
Sydøstjyllands Politi fik ved midnatstid besked om en brand i i et lejlighedskompleks på Gammel Præstegårdsvej.
- Brandvæsnet finder i en af lejlighederne en person, som desværre er afgået ved døden, fortæller vagtchef Lars Grønlund, der mener, at dødsfaldet højst sandsynligt skyldes røgskader.
Årsagen til branden undersøges, men politiet har en formodning om, at den kan være opstået i lejlighedens køkken.
- Det er muligvis opstået omkring komfur og emhætte, men hvad der er årsag til det, kan vi ikke sige med sikkerhed på nuværende tidspunkt.
Efter branden brød ud, bredte den sig fra lejligheden og sandsynligvis via ventilationen op til tagetagen, oplyser vagtchefen.
Beboere fra tre opgange blev lørdag nat evakueret, og ikke alle er tilbage i deres lejligheder søndag morgen, oplyser politiet. Ingen af de evakuerede har været på sygehuset.
Politiet har endnu ikke haft mulighed for at underrette alle de nærmeste pårørende og har derfor ikke yderligere kommentarer om den afdøde.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde