Endnu en fængslet for vold mod kvinde

En dommer i Esbjerg har valgt at varetægtsfængsle endnu en mand i sagen, hvor en 26-årig kvinde i sidste uge blev udsat for et groft overfald.

Ved overfaldet blev kvinden slået med et baseballbat og skudt i ryggen med et luftgevær. Politiet blev alarmeret, da kvinden ankom til den lokale skadestue torsdag aften.

Fredag blev kvindens 41-årige ekskæreste fremstillet i grundlovsforhør, hvor han blev varetægtsfængslet for volden mod kvinden.

Syd- og Sønderjyllands Politi oplyser mandag, at man nu har fået fængslet endnu en person i sagen.

Det drejer sig om en 31-årig mand, der blev anholdt i løbet af weekenden. Efter anholdelsen blev manden fremstillet i grundlovsforhør, og dommeren valgte at følge anklagerens begæring om varetægtsfængsling.

Overfaldet var særdeles groft. Ud over slag fra en baseballkølle blev kvinden skudt i ryggen med et luftgevær.

Det resulterede i, at et hagl trængte helt ind i kvindens lunge, hvor det satte sig fast. Lægerne kunne dog hurtigt konstatere, at kvinden ikke var i livsfare.

Ekskæresten, der blev fængslet i sidste uge, har ifølge politiet tilsyneladende været voldelig over for kvinden gennem en længere periode.

/ritzau/

31-årig fængslet i sag, hvor kvinde blev skudt med luftgevær. Kvindens ekskæreste er allerede fængslet.

Offentliggjort Sidst opdateret