Det kræver anklager Tina Fugl i Retten i Næstved i sagen, hvor den tiltalte også er kendt skyldig i brandstiftelse.
- For mig tyder det på en enorm vrede. Det forekommer makabert, sådan som kropsdelene er fundet spredt på grunden, siger hun i sin procedure.
Den 43-årige Jesper Richter Andersen er fundet skyldig i at have dræbt sin storebror Peter i sommerhuset i august sidste år.
Bagefter skar han liget op og smed tilsyneladende rundt med de 75 kropsdele.
Lillebroren har onsdag fået det sidste ord, inden dommere og nævninge har trukket sig tilbage for at votere.
- Det giver ingen mening, at jeg skulle have gjort det her, sagde han med lav stemme.
- Jeg kan ikke drømme om at tage mine forældres søn fra dem. De er totalt ødelagte.
I året op til drabet havde Jesper Richter Andersen været igennem et langt forløb med en tidligere kæreste.
Kort før drabet var det lykkedes ham at få sin datter "hjem", som han udtrykte det.
- Det giver ingen mening, siger den 43-årige.
Anklageren kan kun se skærpende omstændigheder i sagen. Selve drabet foregik ved, at Peter Richter Andersen først blev skudt i maven.
- Peter har ligget med hovedet på fliserne og er så blevet skudt to gange i hovedet. Det er sket på klos hold. Han er stort set blevet likvideret, siger anklager Tina Fugl.
Derimod mener forsvareren, advokat Jesper Storm Thygesen, at straffen ikke skal være over 12 års fængsel, som er det normale i drabssager.
Lillebroren mente, at hans storebror behandlede ham nedladende. Muligvis skyldes forbrydelsen, at storebror ikke ville give ham penge.
Straffen fastsættes senere onsdag.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker