Erik Skov risikerer tre et halvt års fængsel

Anklageren i bedragerisagen mod erhvervsmanden Erik Skov Pedersen kræver, at han idømmes mindst tre og et halvt års fængsel.

I sine afsluttende bemærkninger mandag lagde hun ikke fingrene imellem. Retssagen har afsløret Erik Skov Pedersens løgne, mener anklageren Betina Engmark.

- Selv til personundersøgelsen var han ikke i stand til at fortælle sandheden. Han fortalte, at hans og hans samlevers samlede gæld var på 300.000 kroner, men den var meget højere.

Erik Skov Pedersen bildte ejeren og direktøren i KJ Ejendomsinvest ind, at han havde gode forbindelser til købere af flere ejendomsprojekter.

- De troede på ham, og de mente, at han var en guldfugl for selskabet, sagde Betina Engmark.

- Men han var i alvorlig økonomisk uføre, og da han render ind i den stille og forsigtige rigmand Borris Nielsen, udnytter han ham, fortsatte hun med henvisning til ejeren af KJ Ejendomsinvest.

Da han hen ad vejen flere gange havde fået a conto betalinger, oprettede han falske mailadresser og domænenavne for at give indtryk af, at han havde kunder til de forskellige projekter.

- Men det var løgn og latin fra starten, sagde anklageren.

- Allerede fra starten af samarbejdet har han haft onde hensigter. Han har ikke lavet et eneste stykke ærligt arbejde, der gjorde ham fortjent til sine honorarer. Han fandt en stor pengekasse, som han sugede penge ud af, fortsatte anklager Betina Engmark.

Senere mandag skal retten høre forsvareren Mia Wagners afsluttende bemærkninger, hvorefter retten vil afsige sin dom.

/ritzau/

Erik Skov Pedersen har løjet for alt og alle, mener anklageren i bedragerisagen mod ham.

Offentliggjort Sidst opdateret