Et stillads er væltet ud over kørebane i København
Politiet mener ikke umiddelbart, at vejrforhold kan have forårsaget, at et stillads er væltet i Sydhavnen.
Et stillads er natten til søndag væltet ud over kørebanen på Scandiagade i Københavns Sydvestkvarter.
Det oplyser vagtchef Jesper Frandsen ved Københavns Politi tidligt søndag morgen.
Politiet fik flere anmeldelser om hændelsen klokken 01.28 natten til søndag, og omkring klokken 05.30 søndag morgen er vejen fortsat spærret.
Politiet forventer at det indadgående sport vil kunne åbnes inden for den næste halve time, mens det udadgående spor i retning mod Sjællandsbroen kan forblive spærret nogle timer endnu.
- Vi ved ikke, hvorfor stilladset er væltet. Der er ikke umiddelbart noget i vejret, der ser ud til at have givet anledning til det, siger Jesper Frandsen.
- Vi er meget omhyggelige og gør lidt ekstra ud af undersøgelsen, fordi der har været stilladskonflikt.
I begyndelsen af december var der en gruppe demonstrerende stilladsarbejdede, der rev et stillads ned på Nørrebro i en konflikt om arbejdsforhold.
Vagtchefen oplyser, at der i forbindelse med hændelsen natten til søndag ikke er kommet nogen personer til skade. Stilladset har heller ikke ramt nogle biler i faldet.
Men til gengæld har det revet ledningerne ned i forbindelse med gadebelysningen på Scandiagade.
Der er derfor tidligt søndag morgen ikke gadebelysning omkring det nedfaldne stillads.
Stilladset, der er væltet, var opsat ved en bygning med fem etager på Scandiagade tæt ved Sydhavns Plads.
Seneste artikler
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet