Der er ikke så meget at sige til, at indsatte i danske fængsler kigger endog meget dybt i hashpiben.
For der er ikke så meget andet at lave.
Sådan lyder reaktionen fra Kriminalforsorgsforeningen, der organiserer det civile personale i Kriminalforsorgen.
- Det er forståeligt, at mange af de indsatte i de danske fængsler ryger en masse hash, for de keder sig og spilder deres ungdom, siger formanden John Hatting.
Hans reaktion kommer på baggrund af en ny DR-dokumentarserie, der har premiere torsdag aften.
I første afsnit følger man blandt andet den 28-årige Martin, der fortæller, hvordan han ryger hash dagligt.
Optagelser uden for Martins åbne vindue viser da også en tyk røg fra værelset, hvor Martin ryger hash af en såkaldt "Horserødkoger".
- Forrige lørdag røg vi så meget herinde, at brandalarmen gik, beretter Martin og tilføjer grinende, at han på helligdage ryger fra klokken otte om morgenen til klokken otte om aftenen.
Retsordførerne fra både Venstre og Socialdemokraterne, Kim Andersen og Karen Hækkerup, siger til Ritzau, at de er fortørnede over tilstandene.
- Jeg synes, det er dybt beskæmmende, at det kan lade sig gøre, uden at der bliver grebet ind, siger Kim Andersen.
Ifølge Kriminalforsorgsforeningen ligger nøglen til at få stoppet det massive hashmisbrug dog ved uddannelse.
- Forklaringen er blandt andet, at det er uendeligt meningsløst at sidde i fængsel, og her har samfundet en klar fælles interesse i at gøre fængselsopholdene meningsfyldte og indholdsrige, men den opgave løses alt for dårligt, når kun cirka hver 10. indsatte deltager i et struktureret undervisningsforløb, mens de afsoner, siger John Hatting.
/ritzau/
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker