Fængselsbetjent frifundet for bestikkelse

En 52-årig fængselsbetjent fra Vestre Fængsel er i Københavns Byret blevet pure frikendt for en tiltale for bestikkelse med sex.

Anklagen gik på, at han havde ladet rockere fra Bandidos betale sig et besøg af en prostitueret mod at lade rockerne have mobiltelefoner i cellerne.

Men det kan hverken bevises, at Bandidos betalte for den prostituerede, eller at det var fængselsbetjenten, som tillod rockerne at have mobiltelefoner i fængselsafdelingen, fastslog byretten.

Den 52-årige fængselsbetjent var ansat som leder ved Bandidos-afdelingen i Vestre Fængsel, da han i juni sidste år blev anholdt og sigtet for at modtage bestikkelse af fangerne.

Politiet slog til, da betjente fra Nordjyllands Politi under en telefonaflytning lagde ører til, at en Bandidosrocker arrangerede et stævnemøde mellem fængselsbetjenten og en prostitueret på et hotel i Kolding.

Som modydelse fik Bandidosmedlemmerne ifølge anklagemyndigheden så lov til at beholde deres mobiltelefoner.

Den 52-årige erkendte fra sagens begyndelse, at han ganske rigtigt fik besøg af den prostituerede på hotellet. Men han betalte kvinden af egen lomme, forklarede han og har hele tiden nægtet sig skyldig i anklagerne om bestikkelse og embedsmisbrug.

/ritzau/

En fængselsbetjent får oprejsning i Københavns Byret, som frifinder ham for bestikkelse med en prostitueret.

Offentliggjort Sidst opdateret