Fængslet for røveri: Nægter sig skyldig

Arkivfoto: Niclas Jessen

En 24-årig mand er tirsdag blevet fængslet for et natligt røveri i Nykøbing i juli måned.

Offentliggjort Sidst opdateret

En 24-årig mand, som er kendt af politiet i forvejen, blev tirsdag eftermiddag fremstillet i grundlovsforhør for lukkede døre ved Retten i Nykøbing, sigtet for blandt andet røveri, ulovlig tvang og tyveri.

Der er tale om en grov sag tilbage fra natten til 19. juli. Manden har siden da haft held til at skjule sig for politiet - lige indtil natten til tirsdag, hvor han tiltrak sig opmærksomhed af helt andre årsager, som du kan læse mere om HER. 

Ved røveriet natten til 19. juli blev en 49-årig kvinde overfaldet på Hospitalsvej i Nykøbing, mens hun var ude at køre med pakker.

Politiet mener, at kvinden blev truet til at aflevere sine bilnøgler, hvorefter gerningsmændene stjal hendes bil, og på vej væk blev kvinden ramt på benet.

Politiet anholdt i august en yngre lokal mand i sagen. Han sidder i øjeblikket varetægtsfængslet, og det samme gør nu også den 24-årige, da dommeren i grundlovsforhøret mente, at der var tilstrækkeligt begrundet mistanke mod manden.

Han blev fængslet foreløbig frem til 8. oktober, oplyser anklagerfuldmægtig ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi, Baran Temizsoy. Den 24-årige nægter sig skyldig.