Sådan har en 31-årig mand udlagt den tragiske begivenhed i en lejlighed i Odense, hvor hans kæreste fredag morgen blev fundet død af knivstik.
Men i et grundlovsforhør i Retten i Svendborg har dommeren fredag aften i stedet slået fast, at der er en begrundet mistanke om, at manden faktisk dræbte kvinden.
Samtidig mener retten, at også en kvindelig bekendt af parret kan have begået drabet.
Og derfor er såvel manden som kvinden blevet varetægtsfængslet i fire uger, oplyser advokaturchef Klaus Holten Kristensen i Fyns Politi.
Det var lige omkring klokken fem fredag morgen, at politiet rykkede ud til husspektakler i en lejlighed på Rødegårdsvej i Odense.
Her fandt betjentene den 45-årige kvinde liggende død på gulvet.
Samtidig anholdt politiet hendes mand og parrets veninde, en kvinde på 35 år, i den halvandet værelses store lejlighed.
- Hun har forklaret, at hun intet så, oplyser advokaturchef Klaus Holten Kristensen.
Den 31-årige mand har som nævnt sagt, at hans kæreste ville tage livet af sig selv med køkkenkniven.
Kvinden er blevet ramt fem gange. Et af stikkene var dødeligt. Det ramte hende i brystkassen og gik igennem såvel brystbenet som hjertet.
Ifølge manden var der ingen problemer i forholdet, som nærmest var harmonisk. Og politiet har da heller endnu ikke kunnet finde et eventuelt motiv.
I den senere tid har der ofte været larm og druk i lejligheden, og flere naboer har klaget.
Manden har besluttet at appellere fængslingskendelsen til Østre Landsret, mens kvinden ikke ville protestere.
Begge skal nu mentalundersøges, hvilket ofte sker i forbindelse med drabssager.
/ritzau/
Seneste artikler
Uligheden bør på dagsordenen
Henstilling fra politiet hjalp ikke: Truede kvinde to gange
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker