Færdselsuheld i Halsted for øjnene af mange skoleelever

Foto: Bilen med hestetrailer rullede rundt og endte på taget. Tililende fik hesten ud af den væltede trailer og rejst traileren op. Foto: Mogens Warrer

BILLEDSERIE: Bil med hestetrailer rullede rundt

Offentliggjort Sidst opdateret

Maribovej gennem Halsted var mandag eftermiddag spærret i halvanden time efter et voldsomt færdselsuheld, der skete for øjnene af op mod 100 skoleelever og deres forældre. Halstedhus Efterskole holdt nemlig forældredag for kommende elever, og mange af dem befandt sig på græsplænen lige ved uheldsstedet.

Klokken 14.37 blev der slået alarm til Falck og brandvæsnet fra Nakskov. En bil med hestetrailer og en modkørende bil var tørnet sammen ved efterskolen. Uheldet var så voldsomt, at bilen med traileren rullede rundt og endte på taget, mens traileren blev liggende på siden. I traileren befandt sig en stor hingst. Ejeren fra Nakskov havde været til jagtridning på Feddet og var på vej hjem, da uheldet skete.

Føreren af hestebilen erkendte på stedet, at han var kommet over midterlinjen, idet uro i hestetraileren tog hans opmærksomhed. Den modkørende bilist nåede ikke at undvige. Denne blev kørt til behandling på sygehuset i Nykøbing F., mens føreren af hestebilen senere også blev kørt til tjek på sygehuset.

Hesten havde fået skrammer og blev midlertidigt opstaldet på efterskolen, indtil en tilkaldt dyrlæge fra Maribo nåede frem. Senere tog paramedicineren og indsatslederen en snak med de af eleverne, som havde behov for at bearbejde den voldsomme hændelse.

Se billedserie fra uheldet herKLIK