Færge samlede kajakroer op

Færgen Lolland samlede kajakroer op. Foto: Arkiv

To kajakroere kom væk fra hinanden.

Offentliggjort Sidst opdateret

Lørdag morgen sejlede to mænd i kajakker ud fra Tårs. Af en eller anden grund kom de væk fra hinanden.

Da den ene af mændene kommer i land sidst på formiddagen uden sin kammerat, venter han en time, for at se om kammeraten selv skulle finde i land. Da det ikke sker slår han ved 12-tiden alarm, oplyser Forsvarets pressetjeneste.

En større eftersøgning blev sat i gang, hvor marinehjemmeværnsfartøjet Gemini og patruljefartøjet Diana blev indsat for at lede efter den 50-årige mand, som var meldt savnet.

Det var dog færgen Lolland, som sejler mellem Tårs og Spodsbjerg, som fandt den savnede kajakroer, oplyser Forsvaret. Færgen satte en gummibåd i vandet og fik samlet kajakroeren op.

Forsvarets presserådgivere kan ikke give nærmere oplysninger om kajakroeren tilstand. Ligesom Forsvaret heller ikke har oplysninger om de to mænd er lokale borgere.