Færgepassagerer spottede død mand i Kattegat
En 53-årig mand, der har været meldt savnet siden december, er fundet død i havet ud for Frederikshavn.
Passagerer og personale om bord på Læsøfærgen fik sig søndag aften et chok, da de pludselig så en død mand ligge i havet mellem Læsø og Frederikshavn.
Det skriver TV2 Nord.
Nordjyllands Politi har ud fra papirer, som personen havde på sig, nu fået identificeret den afdøde.
- Der er tale om en 53-årig mand fra Vendsyssel. Han har været meldt savnet siden december, siger Poul Badsbjerg, vagtchef ved Nordjyllands Politi.
Liget drev rundt i vandet cirka tre sømil øst for Frederikshavn, da det blev spottet fra færgen omkring klokken 20.
- Vi regner ikke umiddelbart med, at der ligger en forbrydelse bag mandens død, siger vagtchefen.
Ifølge TV2 Nord var det politi og redningsmandskab fra Sæby Redningsstation, der fiskede manden op. Ifølge stationsleder Birger Isaksen har manden angiveligt ligget i vandet "et godt stykke tid".
Liget er foreløbig sejlet til Frederikshavn. Ligsyn og obduktion ventes at foregå i Aarhus.
Seneste artikler
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker