Færre indbrud i år end sidste år

Politidirektør Vorstrup Rasmussen glæder sig over nedgang i antallet af indbrud på Lolland-Falster.

Offentliggjort Sidst opdateret

I forbindelse med Folketidendes opinionsundersøgelse om holdningen til politiet er politidirektør Jesper Vorstrup Rasmussen, Sydsjælland og Lolland-Falster Politi, særdeles glad for at fodre Folketidende med helt friske tal fra politiets statistikafdeling. Disse tal viser nemlig en positiv udvikling i antallet af indbrud begået i den sydlige del af politikredsen.

Man har netop gjort antallet af indbrud op for de første fem måneder af 2010, og de viser, at der er begået 421 indbrud i Lolland Kommune. Sammenlignet med tallene fra de tilsvarende fem måneder i 2009 er der tale om en lille tilbagegang fra 433 indbrud. I Guldborgsund Kommune er nedgangen i antallet af indbrud mere markant. Fra januar til maj sidste år blev der begået 522 indbrud, og det tilsvarende tal for de samme fem måneder i år er 508.

- Det går den rigtige vej, og vi ligger meget lavere end i november og december, hvor der kom en sand bølge af indbrud, siger Jesper Vostrup.

Læs chefredaktør Søren Knudsens leder - KLIK HER