Far skal tre år i fængsel for incest
En 38-årig mand blev onsdag ved Retten i Glostrup idømt tre års fængsel for et årelangt og systematisk misbrug af sin egen datter.
Overgrebene fandt blandt andet sted på mandens tidligere bopæl i Hvidovre ved København. De begyndte i 2006, da datteren var 15 år gammel, og fortsatte frem til 2009.
Da den nu 21-årige kvinde var 12 år, blev forældrene skilt, og hun knyttede sig tæt til sin far. Han begyndte at gøre tilnærmelser til hende, og da hun forsøgte at sige fra, ville han ikke se hende mere.
De genoptog dog kontakten, og da hun var 15 år, gennemførte han det første ud af adskillige fuldbyrdede samlejer med hende.
Incesten hørte først op, da datteren var 18 år, og faren fik en kæreste på samme alder som hende.
Først et par år senere - i oktober 2011 - fortalte datteren sin mor om misbruget, og sagen blev meldt til politiet.
Manden har under hele sagen nægtet, at han har forgrebet sig på datteren, men en enig domsmandsret fandt ham skyldig efter anklageskriftet og idømte ham tre års ubetinget fængsel. Han skal også betale en erstatning på 80.000 kr. til datteren.
Dommeren lagde blandt andet vægt på troværdige forklaringer fra datteren, hendes mor og øvrige familie.
- Der er tale om en yderst manipulerende og beregnende far, som har misbrugt sin datters kærlighed og tillid på det groveste, siger anklagerfuldmægtig Linda da Silva Ferreira.
Manden ankede på stedet dommen til Østre Landsret.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde