Farligt at færdes på isen i København

Masser af københavnere har i de seneste dage vovet sig ud på søerne i hovedstaden og i parkerne. Men det kan være forbundet med livsfare.

Københavns Brandvæsen og Københavns Politi advarer nu "på det kraftigste" folk mod at færdes på isen i hele København, Frederiksberg og Tårnby.

- Vores patruljer har konstateret, at der er ufatteligt mange mennesker, der går på isen. Som det er nu, risikerer man at falde igennem isen og drukne. Det er simpelthen forbundet med livsfare, siger den centrale vagtleder Mads Firlings.

Der er ikke sat skilte op om, at isen er farlig, men det bliver der nu.

Samtidig har politiet haft patruljer ude med megafon for at kalde folk ind fra isen. Ifølge politiet har der endnu ikke været nogen ulykker, hvor personer er gået igennem isen.

Beredskabsmeddelelsen er gældende indtil videre og vil blive aflyst, når situationen er klarlagt.

Politiet nævner en række søer i beredskabsmeddelelsen. Det drejer sig om: Peblinge Sø, Kastelgraven ved Grønningen, Stadsgraven ved Torvegade, Østre Anlæg, Ørstedsparken, Kildevældsparken, Valby Parkens småsøer, Kastrup Fort, Voldgraven, Amager Fælled "Den nye sø ved højene", Fælledpark-søen, Emdrup Sø, Degnemosen, Damhussøen, Brønshøj Kirkemose, Utterslev Gadekær, Brønshøj Gadekær, Svanemølle anlægget, Frederiksberg Have, Haveforeningen FREM og Kongelunds Fort.

/ritzau/

Københavns Brandvæsen og Københavns Politi advarer borgerne mod at færdes isen i søer i hele København, Frederiksberg og Tårnby.

Offentliggjort Sidst opdateret