Fart på morgenen

Foto: Claus Hansen, arkivfoto

13 klip og en betinget frakendelse af et kørekort blev det til, da politiet mandag morgen kontrollerede hastighed.

Offentliggjort Sidst opdateret

Syv bilister havde for tung speederfod og blev sigtet for hastighedsovertrædelser med tilhørende klip, mens en enkelt knallertkører ikke havde tegnet forsikring, og endelig kørte en uden rette kategori på sit kørekort.

Det er resultatet af mandagens færdselskontrol i Nakskov i tidsrummet fra 8.40 til 14.50, hvor politiets færdselsafdeling var til stede for at holde øje med trafikken.

På Stubbekøbingvej i Gundslev blev omkring 650 trafikanters fart kontrolleret af politiets fotovogn. Her må man køre 50 kilometer i timen, men en bilist nåede op på 86 kilometer i timen.

I alt kørte 48 trafikanter for stærkt, og seks af dem så stærkt, at det fører et klip i kortet med sig. En enkelt fik en betinget frakendelse af sit kørekort.