Fem politifolk sigtes efter skandalefest

Det oplyser Kirsten Dyrman, leder af Den Uafhængige Politiklagemyndighed, der undersøger klager over politiet.

- Vi har sigtet en for pligtforsømmelse og en for tjenestemisbrug, siger Kirsten Dyrman, der dog ikke vil gå i detaljer med grundlaget for sigtelserne.

Desuden er tre betjente sigtet for at overtræde fyrværkerilovgivningen og for underslæb ved at have brugt beslaglagte kanonslag, som blev kastet ud af vinduerne under festen.

Det var i februar, at en fest hos urobetjentene i politikredsens specialpatrulje løb helt løbsk.

Politifolkene holdt fest på stationen i Rødovre og uro’erne kom i klammeri med de kolleger, der blev tilkaldt for at få styr på udskejelserne.

Hos Københavns Vestegns Politi har man betragtet sagen med så stor alvor, at patruljen indtil videre er nedlagt, og de involverede betjente er sat til andet arbejde.

Chefpolitiinspektør Ib Meng kommenterer i en pressemeddelelse politiklagemyndighedens sigtelser:

- Har mine folk gjort noget ulovligt, er det helt uacceptabelt, siger han.

Ifølge Kirsten Dyrman er en af de sigtede medarbejdere chargeret, og har altså en ledende rolle i forhold til kollegerne.

- Vi har gennemført afhøringerne af alle fem sammen med deres advokater lige før påske, siger hun.

Hun forventer, at en redegørelse om forløbet i løbet af et par uger kan sendes til statsadvokaten, der skal tage stilling til, om nogle af betjentene skal retsforfølges.

Sagen er den første større sag, som den nye klagemyndighed skal behandle.

Den Uafhængige Politiklagemyndighed blev oprettet, efter at der flere gange var sået tvivl om, hvor uvildig en efterforskning der skete, når nogen klagede over politiet.

/ritzau/

Efter at en fest løb løbsk hos Københavns Vestegns Politi er fem betjente nu sigtet.

Offentliggjort Sidst opdateret