Fire år for overgreb på sjællandske drenge
En stribe seksuelle overgreb på drenge i Hillerød og Korsør resulterer i en dom på fire års ubetinget fængsel.
Den 36-årige mand har i Retten i Hillerød erkendt sig skyldig, og samtidig skal han betale i alt 210.000 kroner til ofrene, skriver ekstrabladet.dk.
- Jeg har en seksuel afvigelse, der gør, at jeg tænder på små børn, sagde manden med spag stemme og sænket hoved.
I nogle tilfælde har han givet ofrene ble på.
Overgrebene er sket gennem en periode på 20 år, og fire drenge har været ofre for mandens tilbøjeligheder.
Den 36-årige har været varetægtsfængslet siden anholdelsen på en parkeringsplads i Hillerød i januar.
Her blev han pågrebet, da han havde iført en 13-årig dreng en ble.
Kontakterne med drengene er opstået blandt andet på internettet.
I retten har den 36-årige erkendt overgrebene, og han overvejer nu, om han vil anke straffens længde til Østre Landsret.
Dommeren sagde ved domsafsigelsen ifølge ekstrabladet.dk, at hun håber, at den 36-årige under afsoningen kan komme i behandling.
/ritzau/
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie