Fire er fængslet for indbrud i bank

En dommer i Næstved har varetægtsfængslet de fire unge mænd, der blev anholdt mandag morgen efter en dramatisk biljagt, hvor politiet affyrede tre skud.

De fire er sigtet for at have stjålet en maskine, der kan tælle penge, fra en filial af Nordea på Storgade i Sorø. Alle er fængslet i fire uger, oplyser politiet.

Dramatikken begyndte ved halv fem-tiden mandag morgen, da politipatruljer forfulgte en varebil ad Vestmotorvejen ved Køge.

Varebilen kørte i den forkerte retning på motorvejen. Ved Karlslunde Centervej affyrede betjentene tre skud mod bilen, som alligevel fortsatte kørslen.

Først lidt efter stoppede bilen. Både chaufføren og hans kammerat stak af i løb, men den ene blev fanget. Desuden anholdt politiet tre andre mænd i en personbil. Alle fire sigtes for indbruddet.

To af de tre skud ramte varebilen, men ingen blev ramt, oplyser politiet.

/ritzau/

Politifolk affyrede tre skud mod mænd i varebil efter indbrud i bank i Sorø.

Offentliggjort Sidst opdateret