Fire udlændinge fængslet efter uro

Det er de udenlandske aktivister, der dominerer antallet af fængslede under klimatopmødet.

Mandag blev to tyskere, en hviderusser og en australier sat fast. I forvejen sidder også en franskmand og en tysker fængslet.

Hos Københavns Politi har chefpolitiinspektør Per Larsen da også noteret sig de mange udlændinge.

- Der er kommet mange flere, end man havde troet. Der er kommet mange af de hardcore aktivister herop fra udlandet, vurderer han.

Blandt de fængslede mandag er to tyske veninder på 23 år. Den ene slog ifølge sigtelsen søndag en af politiets gruppeførere i brystet . Da politiet ville anholde hende, forsøgte veninden at rive hende løs. De to kvinder nægter sig skyldige, og den ene har forklaret, at hun er i København som reporter for en lokalradio i Rostock.

De blev begge fængslet i ni dage efter udlændingeloven.

Også en 24-årig mand fra Hviderusland blev fremstillet i grundlovsforhør mandag. Han er sigtet for at ville sparke en politibetjent i skridtet under søndagens demonstration. Politiassistenten blev dog kun ramt på tasken til hans gasmaske.

Hviderusseren forklarede i retsmødet, at han ikke havde sparket, men blot havde løftet benet, da han mistede balancen. Alligevel valgte dommeren at fængsle ham for vold i 24 dage.

Endelig blev også en australsk kvinde fængslet frem til den 4. januar. Hun er sigtet for vold mod politiet og for hærværk.

I alt har politiet opgjort, at der ud af de 1282 tilbageholdte aktivister, kun var 287 danskere. Tyskland og Sverige dominerer med henholdsvis 335 og 245 frihedsberøvede. Dertil kommer mindre grupper fra en lang række andre lande.

/ritzau/

Det er kun en brøkdel af topmødets mange anholdte, der har fået lejlighed til at hilse på en dommer. Men mandag blev fire udlændinge fængslet.

Offentliggjort Sidst opdateret