Britta Andersens mand Ivan var hjemme i Errindlev, da det skete. Pludselig bankede det på ruden, naboerne stod udenfor, og brandvæsenet var allerede blevet tilkaldt.
Deres over 300 kvadratmeter store lade stod i brand.
Ivan Andersen skyndte sig derover for at slukke den, men flammerne havde allerede taget fat, og han nåede kun at få fjernet en af bilerne. Resten forsvandt i flammerne.
Ivan Andersen er erhvervsfisker, og fiskeudstyret sammen med alt fra knallerter til en gaffeltruck, cykler paddelbords, kajakker, ATV'er og en bil slugte flammerne.
- Vi er meget chokerede, og hos nogen af os kommer reaktionen først nu. Vi har sovet hos min mor og far, og brandvæsnet kørte for en time siden,
Annonce
- Det var en lade, som vi brugte mange timer på, siger Britta Andersen.
Artiklen fortsætter under billedet...
Lolland-Falster Brandvæsen arbejdede hele natten for at slukke branden i en lade i Errindlev på Lolland. Foto: Presse-fotos.dkPresse-fotos.dk
Først onsdag morgen ved en 9-tiden forlod brandvæsenet gården i Errindlev.
Den store reaktion
Britta Andersen har endnu ikke følt den store reaktion. Chokket har stadig overtaget, men da Ivan Andersen var nede at handle, ramte følelserne ham.
- Det gik op for ham, at han skulle handle alt, siger hun
Ivan Hansen skulle til at bygge garage, og når han ikke fisker, skulle det være et af hans projekter. Men arbejdet med garagen er sat på pause. Alt værktøjet brændte også.
Annonce
Også de tre børn er chokerede over hændelsen, og er onsdag blevet hjemme fra gymnasie og skole, fortæller Britta Andersen, der ligesom sine mand er født og opvokset på Lolland.
Forsikringsarbejdet
Nu skal arbejdet med forsikringsselskabet i gang, et arbejde der ifølge Britta Andersen er ""enhvers frygt" og kan "være et helvede."
- Man regner med, at man har tegnet de rigtige forsikringer, man kan det være, at forsikringsselskabet mener noget andet, frygter hun.
Britta Andersen er sammen med familien hjemme i huset i Errindlev, og er i gang med at udfylde papirer fra sit forsikringsselskab.
Hun er i en venteposition efter nattens voldsomme hændelse.
Imens kan hun se over på det, der engang var en lade, men som i løbet af natten brændte til ingenting.
Seneste artikler
Nykøbing FC henter spiller i FC Midtjylland
Cyklist slap heldigt fra sammenstød med bil
Kastede genstand mod kørende lastbil: Forrude smadret
Borgmester vil hjælpe medarbejderne videre: - Det er bydende nødvendigt
Politiet fortsætter eftersøgningen af Maibritt
Mest læste artikler
Nakskov Sukkerfabrik lukker
Kraftig brand i villa
16-årig overfaldet med kniv ved skole
Sukkerdirektør svarer: Hvad nu med Nakskov og Nykøbing?
Klimaminister tager afstand fra gasrør til Lolland efter lukket fabrik