Flere dages bøvl med forkert info om S-togene er slut

Der har over hele landet været problemer med fejlagtige toginformationer. Foreløbigt er problemerne løst på S-banen. Foto: Jens Nørgaard Larsen/arkiv/Ritzau Scanpix

Siden torsdag har infoskærme givet forkerte oplysninger om togdriften. En del af problemerne er nu løst.

Offentliggjort Sidst opdateret

Skærme og højttalerudkald på landets togstationer har siden torsdag morgen sendt fejlagtige informationer ud til passagererne.

En omfattende netværksfejl har været skyld i problemerne. På S-banen i hovedstadsområdet er de tekniske problemer søndag eftermiddag løst.

Det oplyser Banedanmark.

Også Rejseplanen har givet forkerte informationer om togdriften. På grund af fejlen er der blevet meldt om forsinkelser for tog, der reelt kørte til tiden.

Den information i Rejseplanen, der omhandler togtrafikken på S-banen, er nu ifølge Banedanmark korrekt.

Der er fortsat mindre udfordringer med trafikinformationen for intercitytog, som der stadig arbejdes på at rette op på.

Netværksfejlen har ikke haft betydning for selve togdriften.

Banedanmark regner med at have løst fejlen midt på eftermiddagen.