* Såfremt manden bliver kendt skyldig i forbrydelserne mod de tre piger, vil ofre og efterladte have erstatning fra ham. Beløbene kan både være en godtgørelse for det, de er udsat for, og udgifter, de har haft efterfølgende som følge af det.
* Bistandsadvokat Hari Aaby Mandic, der repræsenterer den 13-årige, kræver en godtgørelse til hende på 595.416 kroner.
* Bistandsadvokat Mai-Brit Storm Thygesen, der repræsenterer Emilie Mengs mor og to søskende, har samlet krævet 934.503 kroner i godtgørelse til dem.
* Bistandsadvokaten for den 15-årige havde tirsdag endnu ikke fremført, hvad hun kræver i godtgørelse til pigen. Det ventes fremsat senere under sagen.
* Den tiltalte har tilstået nogle forbrydelser mod den 13-årige og erkender, at han er erstatningspligtig over for hende. Men beløbet bør ikke overstige 500.000 kroner, argumenterede forsvareren.
* Da han nægter at have noget med Meng-sagen at gøre, afviser han der både erstatningspligt og beløbets størrelse.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde