Flere flasker sprut og én øl: Tørstig tyv måtte tilbageholdes af vidne

Arkivfoto: Anders Knudsen

En 42-årig udenlandsk kvinde forsøgte at stjæle en solid mængde alkohol søndag aften. Den våde aften blev dog aflyst, da et vidne trådte til.

Offentliggjort Sidst opdateret

En kvinde ville tilsyneladende gå langt for at få stillet tørsten, da hun søndag aften var på tur i Nakskov.

I løbet af aftenen var hun, en 42-årig kvinde fra udlandet, en smuttur forbi en kiosk i den vestlollandske havneby. Det var der intet galt i - dog havde hun svært ved at forstå fortællingen om "dit og mit".

I hvert fald forsøgte hun at komme afsted fra kiosken med flere flasker spiritus og en enkelt øl - uden at betale for de våde varer.

Læs også: Skræmmende billeder og trusler på Messenger: 31-årig anholdt på Lolland

Derfor måtte et vidne tilbageholde kvinden, mens der blev slået alarm til politiet.

En patrulje dukkede op, og klokken 19.13 blev kvinden anholdt og sigtet for forsøg på butikstyveri. Det skriver Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi i sin døgnrapport.

Efter en afhøring blev kvinden løsladt igen søndag aften.