Flere fra uheldsbus brugte ikke sele

Flere passagerer på den bus, der onsdag væltede ned af en godt halvanden meter høj skrænt på Bornholm, brugte ikke sikkerhedssele. Det konkluderer Bornholms Politi efter at have tjekket den smadrede bus.

I alt 55 fortrinsvis ældre mennesker sad i bussen, da den tippede ud over skrænten på den smalle Gammel Moseløkkevej ved Allinge.

Flere passagerer landede oven i hinanden, da bussen gled af vejen og landede på siden i grøften. Ingen var dog i livsfare efter uheldet.

- Meget tyder på, at det ikke er alle, der har brugt de seler, der var installeret i bussen, siger leder af beredskabet hos Bornholms Politi, Jan Egelund.

Uheldet skete, fordi buschaufføren forsøgte at beskytte to modkørende cyklister på den smalle vej.

- Cyklisterne standser op for at lade bussen passere. Men vejen er så smal, at chaufføren stadig må trække til højre for at være sikker på, at cyklisterne ikke skal træde ned ad skrænten, men han kommer altså selv for langt ud, siger Jan Egelund.

Politiet går torsdag i gang med at undersøge, om der skal rejses sigtelse mod buschaufføren.

/ritzau/

Flere af passagererne på den væltede bus på Bornholm brugte ikke sikkerhedssele, viser politiets foreløbige undersøgelser.

Offentliggjort Sidst opdateret