Flere indbrud i butikker

Natten mellem tirsdag og onsdag har der været tre indbrud i butikker i Nykøbing.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det er ikke kun Imerco i Nykøbing, der i nat har haft besøg af ubudne gæster. Også Byens Sycenter i Nygade og TDC-butikken på Tværgade, begge i Nykøbing, har haft indbrud.

I Byens Sycenter er tyven(e) kommet ind via et opbrudt vindue og har været inde på kontoret, hvor der er blevet stjålet et trecifret kronebeløb fra kassen.

I TDC-butikken er tyven også kommet ind via et vindue. Her har et vidne dog set en mand cykle fra stedet med en fladskærm under armen omkring klokken 00.23. Han beskrives som lys i huden, iført sort strikhue og mørkt tøj.

Politiet vil gerne i kontakt med andre, der kan hjælpe dem på sporet af gerningsmændene til de tre indbrud. Ifølge Tom Ahlquist er det ikke utænkeligt, at der er tale om samme person. Indtil videre har de dog ikke deciderede spor, der peger i den retning.